top of page
Balon złości

 

Zajęcia odbywają się w kręgu. Każdy z uczestników zajęć otrzymuje kolorowy balonik. Prowadzący prosi, aby wychowankowie wyobrazili sobie, że jest to przestrzeń,
w którą mogą „wdmuchnąć” każdy rodzaj złości. Prosi uczniów, aby każdy z nich po kolei napełnił swój balon powietrzem. Każde wdmuchnięcie to określony rodzaj negatywnej emocji. Prowadzący zachęca uczniów, by wypowiadali głośno emocje, złości i przykrości, które „wdmuchują” w balon np. nie dostałem piątki i się zezłościłem; obraziłem kolegę, bo on mnie tez obrażał; byłem wczoraj zły, bo plac zabawy był zamknięty itp. Gdy każdy
z uczestników nadmucha już sporych rozmiarów balon - pełen złych emocji - następuje uroczyste upuszczenie negatywnej energii i uczniowie puszczają balony.

Jestem wyjątkowy

 

Zabawa polegająca na eliminowaniu złości i negatywnych emocji wynikających z braku akceptacji, poczucia własnej wartości. Prowadzący rozdaje każdemu uczestnikowi kartkę papieru oraz mazak. Uczestnicy są poproszeni o wypisanie na kartce po lewej stronie, w linii pionowej swojego imienia. Zasada jest taka, że każda kolejna litera imienia dziecka stanowi pierwszą literę wyrazu w linii poziomej. Tym samym każdy z uczestników dopisuje kolejno do każdej litery pozytywne cechy swojego charakteru, wyglądu, usposobienia. Jeżeli któryś z uczestników ma trudności z pozytywną oceną samego siebie, prowadzący może naprowadzać i dawać wskazówki.

Przeciąganie liny

Popularna wśród dzieci zabawa, kształtująca nie tylko siłę, lecz również pozwalająca na rozładowanie negatywnego napięcia. Prowadzący przygotowuje linę lub mocny sznurek. Wychowanków dzieli na dwie grupy równe pod względem siły i wytrzymałości. Każda z grup ustawia się na dwóch przeciwległych końcach liny. Ta grupa, która przeciągnie „rywali” na swoją stronę wygrywa. Zabawa pozwala na pozbycie się negatywnych emocji dzięki ćwiczeniu siłowemu oraz zmęczeniu, daje też szansę na dostrzeżenie przez wychowanków „plusów” zgodnego współdziałania w grupie.

Minuta

Zabawa pozwalająca na ćwiczenie umiejętności wyciszenia się i skupienia uwagi. Prowadzący wyjaśnia uczestnikom, że 1 min.=60 sekund. Następnie może przy pomocy zegara, przedstawić uczestnikom mechanizm przebiegu jednej minuty. Uczniowie wsłuchują się w tykanie zegara. Następnie każde z dzieci zajmuje wygodnie miejsce na dywanie i zamyka oczy. Prowadzący prosi uczestników o skoncentrowanie się. Na sygnał prowadzącego każdy z uczestników w ciszy odlicza minutę. W tym samym czasie prowadzący włącza stoper. Gdy któryś z uczestników stwierdzi, że minuta już minęła, wstaje. Osoba, która najdokładniej odmierzy minutę bez użycia zegara, wygrywa.

© 2015 by Grupa Pedagogiczna.

bottom of page