top of page
Czarodziejska chusta

 

Propozycja dla grupy lub grupki. Siadamy w kółeczku, bierzemy wybrany przedmiot (polecamy dużą chustę lub apaszkę, zawiązaną w luźny supełek)
i przekazujemy je kolejnej osobie – chusta ma przejść przez wszystkie rączki, nikogo nie wolno pominąć – przekazując instrukcję. Zabawa polega na tym, by
w każdej „rundce” chusta miała inne właściwości, np. „Przekazujmy sobie chustę, jakby... była bardzo gorrrąca!/była bardzo ciężka/zamieniła się w małego pieska/była kłująca/ pachniała kwiatami" etc.

Tajemnicza skrzynka

 

Do wykonania skrzynki potrzebny będzie karton (np. po jakimś niedużym sprzęcie AGD lub spore pudełko po butach), obklejamy wszystkie jego ścianki kolorowym papierem i dekorujemy wspólnie z dzieckiem w sposób dowolny. Pamiętajmy, aby jedna ze ścian pozostała ruchoma (by można było swobodnie umieszczać w pudełku różne przedmioty). W innej ściance wycinamy otwór takiej wielkości, by dziecięca rączka z łatwością się tam mieściła. Otwór możemy przesłonić bibułą. We wnętrzu skrzynki chowamy kilka przedmiotów. Zadaniem dziecka jest wsunąć dłoń do środka i rozpoznawać rzeczy tam ukryte.

 

Inny wariant tej zabawy:

Do miękkiej torby/worka z materiału wkładamy kilka przedmiotów i polecamy malcowi, by bez patrzenia, kierując się tylko dotykiem, wyciągnął np. jabłko, portfelik czy ołówek.

Układanie form

 

Uczestnicy spacerują w takt muzyki po pomieszczeniu. Kiedy muzyka gaśnie, wszyscy zatrzymują się i zamykają oczy. Prowadzący daje polecenie utworzenia wspólnie figury, np. kwadratu czy koła. Jednocześnie prowadzący powinien dbać o bezpieczeństwo uczestników. Kiedy każdy ma już swoje miejsce, wszyscy otwierają oczy. Jak teraz wygląda nasza figura? Z czasem, gdy nabierzemy wprawy możemy próbować utworzyć bardziej skomplikowane formy. Zabawę można również przeprowadzić na świeżym powietrzu.

 

Film

 

Narysujcie na przepołowionych linią z kredki na pół kartkach jakieś zdarzenia. Musi być ich bardzo dużo. Następnie rozłóżcie je w rządku i spróbujcie opowiadać z tych rysunków jakąś historyjkę. Możecie zrobić nawet całą podłogę kartek.

Prawie graffiti

 

Zabawa świetna na upalne popołudnie na działce lub u babci na wsi.

 

Rozwieście stare prześcieradło, upewniając się, że nowe nie wisi tuż obok ;)

 

Do rozpylacza nalejcie połowę wody, połowę farby i stwórzcie niezwykłe dzieło poprzez rozpylanie farby na tkaninę. Możecie przygotować dwa lub trzy rozpylacze lub nakładać farby po kolei. Załóżcie dziecku coś co może ubrudzić :)

Malowanie nicią

 

Potrzebne rzeczy: 

- kartka z bloku technicznego,

- ok. 35 cm grubszej nitki,

- farbki,

- pędzelek,

 -stara gazeta lub kartka, służąca jako podkładka przy malowaniu.

 

Zginamy na pół kartkę z bloku technicznego, wzdłuż dłuższej krawędzi.

 

Bierzemy nitkę, kładziemy ją na przygotowanej roboczej podkładce i malujemy ją wokół farbkami (zostawiając niepomalowane ok. 2-4 cm na jednym końcu - potrzebne za moment do uchwycenia nitki). Kolory dobieramy według własnego uznania (mogą być tylko 2 kolory, może być cała gama tęczy :) .

 

Kładziemy pomalowaną nitkę na jednej połówce zgiętej kartki z bloku technicznego, pozostawiając wspomniane 2-4 cm poza kartką (możemy położyć nitkę prosto, możemy ciut ją skręcić).

 

Przykładamy drugą połówką kartki. Przytrzymując kartkę z nitką (niezbyt mocno) jedną dłonią – drugą ręką pociągamy za wystającą nitkę, całkowicie wyciągając ją z ukrycia.

 

Otwieramy kartę, na której pojawi się wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju obraz Wystarczy poczekać, aż wyschnie i gotowe.. Posłużyć może jako obraz umieszczony w antyramie, zaś w mniejszym rozmiarowo wydaniu - jako baza przy sporządzaniu laurek itp.

© 2015 by Grupa Pedagogiczna.

bottom of page